Historia domu pogrzebowego Koperski

1935 – 1975

Pierwsza siedziba firmy mieściła się w Mszczonowie przy ulicy Sienkiewicza. Założył ją w 1937 roku mistrz stolarski Władysław Koperski, a jego zakład zajmował się produkcja trumien. Firma kontynuowała działalność w czasie II wojny, przetrwała także trudne powojenne czasy. Przez wszystkie lata działalności zawodowej Władysław Koperski dbał o rozwój założonego przez siebie zakładu. W pracy wspierała go żona Helena, z którą miał siedmioro dzieci. Myśląc o przyszłości firmy, przekazał tajniki zawodu swojemu najmłodszemu synowi.  Zasługą wieloletniej pracy ojca było wykształcenie na mistrza stolarskiego urodzonego w roku 1961 syna Łukasza.

1975 – 1983

Łukasz Koperski od dzieciństwa poznawał tajemnice rzemieślniczego fachu. Od roku 1975, jako 14-letni wówczas chłopiec, łączył obowiązki ucznia i młodego rzemieślnika pomagając rodzicom. 1 grudnia 1983 roku Władysław Koperski wraz żoną przeszli na emeryturę i od tego czasu Łukasz z żoną Janiną zajęli się prowadzeniem rodzinnej firmy.

1983 – 1990

Początek działalności Łukasza Koperskiego jako właściciela zakładu przypadł na schyłkowy okres PRL i stan wojenny. Były to czasy próby dla prywatnych przedsiębiorców, zwłaszcza tych, którzy stawiali pierwsze kroki w biznesie. Rozpoczynając prowadzenie firmy, Łukasz Koperski znalazł się w sytuacji bardzo podobnej do tej, w której przed laty był jego ojciec. By uratować przedsiębiorstwo, musiał podjąć decyzję o rozszerzeniu działalności. Oprócz produkcji trumien zaczął zajmować się produkcją ogólnostolarską. W latach 80-tych, Łukasz Koperski jako mistrz stolarski wyszkolił wielu uczniów. Dopiero zamiany ustrojowe po 1989 roku i wprowadzenie wolności gospodarczej, umożliwiło Koperskim realizację zawodowych planów: organizację przedsiębiorstwa pogrzebowego.

1990 – 1992

Państwo Koperscy, otworzyli pierwszą filię w pobliskim Żyrardowie przy ulicy Waryńskiego 7. Zdecydowali się na wprowadzenie nowych rozwiązań i usług związanych z organizacją pogrzebu. Wzbogacili firmowe wyposażenia i infrastrukturę, ale przede wszystkim postawili na  najwyższą jakość obsługi klienta. Doświadczenie pokazało, że osoby zgłaszające się do firmy po stracie najbliższej osoby, muszą liczyć nie tylko na profesjonalną obsługę, ale także na ciepłe przyjęcie i zrozumienie. Przedsiębiorstwo zorganizowano tak, by mogło zaspokoić indywidualne wymagania żałobników w odniesieniu do przebiegu ceremonii, jak i wszelkich akcesoriów pogrzebowych.  Wówczas została sformułowana zasada, która do dziś obowiązuje właścicieli i pracowników firmy: „Życzenie rodziny zmarłego wyznacza granice możliwości przedsiębiorstwa”.

1992 – 1999

W październiku 1992 Koperscy podjęli decyzję o dalszym rozszerzeniu działalności. Do oferty dołączono usługi cmentarne. Firma została pełnomocnikiem parafii św. Karola Boromeusza w Żyrardowie do spraw nadzoru nad prawidłowym funkcjonowaniem cmentarza parafialnego. W roku 1999 na podobnej zasadzie przyjęła pod opiekę cmentarz w Bieganowie (parafia Międzyborów). Od tego czasu pełni obowiązki administratora cmentarzy, zajmuje się kopaniem grobów ziemnych, stawianiem grobów murowanych oraz prowadzi inne działania związane z  opieką nad powierzonymi nekropoliami.

1999 – 2002

W 1999 roku firma podpisała umowę na administrowanie Zakładem Anatomo-Patologii (prosektorium) przy szpitalu w Żyrardowie.  Warunkiem  było przeprowadzenie kosztownej modernizacji i rozbudowa  zakładu. Prace trwały 9 miesięcy, a w ich wyniku powstało  prosektorium, sala sekcyjna, sala pożegnań, kaplice pogrzebowe oraz chłodnia z zamrażarkami. Wszystkie obiekty spełniają najwyższe normy sanitarne i należą do najnowocześniejszych na Mazowszu. Zadbano także o biuro z zapleczem socjalnym dla pracowników. Wokół zakładu wybudowano funkcjonalne parkingi, powstały także tereny zielone. Powstał kompleks pogrzebowy z prawdziwego zdarzenia.

2002 – 2005

W 2003 r. Janina i Łukasz Koperscy zdecydowali o budowie nowego Domu Pogrzebowego. Naprzeciwko Zakładu Anatomo-Patologii powstał obiekt, który stał się wizytówką żyrardowskiego oddziału firmy. Znajdują się w nim biura, oddzielne pomieszczenia do spotkań z rodzinami zmarłych, kafeteria, czytelnie dla osób czekających na pogrzeb oraz specjalne pomieszczenie z ekspozycją trumien, urn i ubiorów dla zmarłych. Funkcjonuje tam również sklep z galanterią nagrobkowa i dewocjonaliami pogrzebowymi oraz  księgarnia diecezjalna Diecezji Łowickiej. Cały obiekt został przystosowany dla osób niepełnosprawnych. Posiada całodobowy nadzór, ochronę i  system monitoringu.

2005 – 2010

Rok 2007 przyniósł kolejne ważne inwestycje. W przemysłowej części Żyrardowa Koperscy kupili działkę przy ul. Mazowieckiej 16/18 i rozpoczęli budowę nowoczesnego zakładu produkcji trumien, który uruchomiono niespełna dwa lata później. W ten sposób nastąpiło formalne przeniesienie stolarni z Mszczonowa do nowopowstałego obiektu. w Żyrardowie. Modernizację i wdrażanie nowych technologii produkcyjnych ukończono w 2010 r. W tym samym czasie zmieniła się struktura organizacyjna firmy: przedsiębiorstwo zostało przekształcone ze spółki cywilnej w spółkę jawną. Idąc śladem rodzinnej tradycji, do współpracy z Janiną i Łukaszem Koperskimi przystąpili ich synowie: Błażej i Wiktor. Od tamtego czasu oficjalna nazwa firmy brzmi Koperski i Wspólnicy sp. j. To ważne wydarzenie przypieczętowała zmiana identyfikacji wizualnej firmy i wprowadzenie nowego loga.

2011 – 2014

Przedsiębiorstwo rozwija się, otwiera biura w nowych lokalizacjach, posiada nowoczesne samochody i karawany pozwalające na oprawę pogrzebów na najwyższym poziomie. W 2012 roku powstał nowy Domy Pogrzebowy z kaplicami i chłodniami w Grodzisku Mazowieckim. Firma otworzyła też pierwsze biuro w Warszawie przy ulicy  Powązkowskiej, w bezpośrednim sąsiedztwie  Cmentarza Powązkowskiego. 80 lat doświadczeń w branży pogrzebowej oraz nowoczesne i odpowiedzialne podejście do tego biznesu następców  Władysława Koperskiego służą dziś klientom i przynoszą satysfakcję właścicielom. Dziś Przedsiębiorstwo Pogrzebowe Koperski jest w stanie sprostać każdemu zamówieniu, dlatego coraz częściej organizuje najważniejsze pogrzeby w Warszawie i na Mazowszu.